Skipton Karate Centre

 

EST 1987

CLUB NEWS

 

Well done to ALL SSKA competitors who took part in the 

WORLD CHAMPIONSHIPS  in Dundee

 

Instructors and students would like to say WELL DONE! to 

Aimee Culverhouse aged 14, Joe McCash aged 12 and Leo Burton aged 12.

On 14, 15, 16 and 17 June the trio took part in the Karate world Championships in Dundee, Scotland.  They had been training for months to achieve the high standard required.  Each of them were selected to compete in the individual and the team fighting.  Aimee is also took part in the kata section.

“It takes a lot of guts and determination to compete in such a prestigious tournament”, says instructor Ian Spence Their instructor Ian Spence went as an official coach for the Shukokai/Shitoryu Karate Alliance)

 

Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description

Dan Grading Pass


A huge WELL DONE! to the following students, who have all acheived a massive goal, by passing their highly prestigious black belts

Dave Allan, David Woodhouse and Kieran Barker passed to 3rd dan

Zayyan Mahmood,Eisa Barket and Shurudi Selvarajah passed to 2nd dan

Hana Mahmood and Gracjan Klimkiewicz passed to 1st dan


All eight students have been training up for this grading for many years.  Attending private lessons and squads as well as their own personal training

The grading took place in Warrington Cheshire and took over 4 hours to complete

Each student must be of a high standard if they are to pass.  They need to show a variety of kicks and punches in combination form, kata, self-defence, punching and kicking on a pad and competition fighting.

Their instructor Ian Spence who teaches the class at The Skipton Academy and instructor Rebecca Spence, who also teaches at Craven Swimming Pool in Skipton, would like to say a huge well done to each of them.  “They have worked really hard to achieve their goals, and deserve to be the grade they are

Image description

SKIPTON KARATE 30th ANNIVERSARY


2017 marked a huge milestone for our club when we celebrated our 30 year anniversary.


 Sensei Ian Spence started the club in 1987 with just a few students. 

Since then the club has gone from strength to strength.

We would like to thank all of our students past and present for supporting the club over the years.


Here's to another 30 years!


TOURNAMENT RESULTS


Liverpool Open

Sunday 27 January


Arran Graham men's red to purple belt bronze

Leo Burton, Jack Chantrey and Rio Johnson boys 13 to 14 yrs open team bronze


LEAGUE TABLE AWARDS


WELL DONE TO ALL THOSE BRINGING HOME A MEDAL OR A TROPHY

Keep up the good work!

 

ATTENDANCE


MID-WEEK 1

3rd Hana Mahmood 86/94 (60 bonus)

2nd Marcin Sarosinski 86/94 (80 bonus)

1st Selina Mahmood 90/94 (80 bonus)

 

MID-WEEK 2

3rd Culverhouse Aimee 91/94 (100 bonus)

2nd Burton Dave 91/94 (100 bonus)

1st Burton Leo 92/94 (110 bonus)

 

GRADING


MID-WEEK 1

3rd Zain Barket 8K 45/60

2nd Scarlett Garth 8K 50/60

1st Marcin Sarosinski 5K 51/60

 

MID-WEEK 2

3rd Paul Chantrey 6K 72/100

2nd Mark Ling 1K 78/100

1st Andy Poxon 1K 83/100 


OTHER AWARDS


Concentration

Rohan Benn

 

Good Conduct

Caleb Shaw

 

Friendly

Barker David

 

Helpful

Annie Chantrey

 

Listening

Hayden Barrett


 Dan Grading Award

Allan David

Woodhouse David

Barker Kieran

Selvarajah Shrudi

Barket Eisa

Mahmood Zayyan

Mahmood Hana


 Progress Award

Scarlett Garth

Sue Burton

David Woodhouse

 

League Champion

Aimee Culverhouse


ATTENDANCE 


FRIDAY

3rd Finn Beggan 40/47 (50 bonus)

2nd Callum Palmer 41/47 (50 bonus)

1st Harsh Gourapar 41/47 (60 bonus)


GRADING


FRIDAY

3rd Oliver Wooler 4K 40/60 

2nd Sophie Topper 9K 41/60          

1st Isobel Egan-Hallewell 5K 41/60 


OTHER AWARDS


FRIDAY

Good Conduct

Cassius Bond

 

Concentration

Oliver Johnston

 

Friendly

Katherine Hood

 

Helpful

Harsh Gourapar

 

Listening

Finn Beggan

 

New comer

Wall Maya

Sophie Topper

 

League Champion

Joshua Catton


ATTENDANCE 


SATURDAY 1

3rd Oscar Smale 40/47 (40 bonus)

2nd Jakub Bilski 42/47 (80 bonus)

1st Jacob Barker 46/47 (80 bonus)

 

SATURDAY 2

 3rd Greenwood Caleb 41/47 (60 bonus)

2nd Jaya Benn 42/47 (70 bonus)

1st Oren Farrell 43/47  (50 bonus)


Grading


SATURDAY 1

3rd Ava Gath 6K 39/60

2nd Erin Cliff 9k 40/60           

1st Rupert Smale 8K 40/60

 

SATURDAY 2

3rd Max Scholey 4KT 42/60

2nd Beatrice Appleby 6K 43/60

1st Maja Jarosinska 8K 46/60


OTHER AWARDS


SATURDAY 1

Concentration

Jakub Bilski

 

Good Conduct

Charlie Horne

 

Friendly

Ava Gath

 

Helpful

Oliver Wooler

 

Listening

Isla Platt

 

New comer

Erin Cliff

  

SATURDAY 2  

 Concentration

Tamsin Wheal

Violet Appleby

 

Good Conduct

Isadora Scholey 

 

Friendly

Max Scholey

 

Helpful

Sam Chauvin

 

Listening

Maja Jarosinska

 

New comer

Swarnim Agarwal


ALL CLASSES 

STUDENT OF THE YEAR


Marcin Sarosinski


 

 GRADING RESULTS 

 

Students from Skipton karate Centre and Skipton karate Kids took part in the following gradings

 

Sunday 02 December

Passing to red belt (no tab system)

Eve Harrison

Lucian Manville

Erin Cliff

Oliver Kekovski

Isla Platt

Cameron Carr


Passing to yellow belt tab

Violet Appleby 

Estlin Kirkham


Passing to orange belt 

Wood Jack

Jacob Crofts

Oscar Smale


Passing to orange belt tab

Isadora Scholey 

Rupert Smale

Oran Farrell 

George Curtis

Scott Sophie


Passing to green belt

Cassius Bond

Charlie Horne


Passing to green belt tab

Jakob Bilski

Finn Beggan


Passing to blue belt tab

Hood Katherine    


Passing to purple belt

Turpin Talon


Passing to purple belt tab

Beatrice Appleby  

Ellis Newhouse 

Isobel Egan-Hallewell  


Passing to brown belt 3rd kyu tab

Topper James  

Marcin Sarosinski 

Tom Page 

Megan Page  

Harrison Donne 


Adults (no tab system)

Taking red but jumping to yellow belt

Craig Turpin


Passing to brown belt 3rd kyu

Sue Burton Brown


Passing to brown belt 2nd kyu

Helen Poxon


Passing to brown belt 1st kyu

Mark Ling


Sunday 07 October

 

Passing to red belt (no tab system)

Victoria Hood

Noah Brickell

Emily Cauvin

Sophie Topper

Maya Wall

Harry De Braekeleer

Oliver Johnston

Jayden Kay

Swarnim Agarwal

 

Passing to yellow belt

Jaya Benn

Callum Palmer 

 

Passing to yellow belt tab

Jacob Barker

Joshua Catton

Joshua Proctor

Scarlett Garth (Jumped to orange belt tab)

         

Passing to orange belt

Caleb Greenwood Aboderin

 

Passing to orange belt tab

Maja Jarosinska

Clara Panikian 

Elliot Wood 

 

Passing to green belt

Anthony Panikian

 

Passing to green belt tab

Hayden Barrett

Zain Barket

          Benjamin Clayton

Anousha Rahman

Lola Thompson

 Sam Cauvin 

Sophie Knight   

 

Passing to belt

Maia Wrobel

Caleb Turpin

 

Passing to belt tab

Tamsin Wheal

Euan Wood 

Alexander Oliver

Benjamin Oliver  

 

Passing to purple belt tab

Ava Gath 

Harsh Gourapur  

Oliver Wooler 

         

Passing to brown belt 3rd kyu tab

Selena Mahmood

Max Scholey

Charlie Torres

 

Passing to brown belt 2nd kyu tab

Rohan Benn

Thomas Edwards 

 

Passing to brown belt 1st kyu tab

David Barker

 

Adults no tab system

 

Passing to red belt

Arrran Graham (Jumped to yellow belt)

Faye Cooke Jumped to yellow belt)

Carol Culverhouse (Jumped to yellow belt)

Damian Manville (Jumped to yellow belt)

 

Passing to green belt

Paul Chantrey

Svetlana Rakcejeva

 

Passing to belt

Ian Shoesmith

            

Sunday 03 June

 

Passing to red belt (no tab system)

Violet Appleby

Zach Westwood

Harley Morton

Gabby Atkinson

 

Passing to yellow belt tab

Isadora Scholey

Jack Wood

Jacob Crofts

Oran Farrell

Rupert Smale

Oscar Smale